REACH 2018: Koostöö andmete ja seonduvate kulude jagamiseks
Sama ainet registreerivate ettevõtete vahel andmete jagamise kohustus on REACH-määruse tähtis osa. Nii saavad registreerijad säästa kulusid ja vältida tarbetuid loomkaitseid, eriti selgroogsetega.
Helsingi, 1. märts 2016. Oluline samm edukaks REACH-registreerimiseks valmistumisel on koostöö kaasregistreerijatega. See sõltub sellest, kas aine on juba registreeritud või mitte. Koostöö algatamine on REACH 2018 tegevuskava kolmas etapp.
Kui ainet ei ole veel registreeritud, peavad kaasregistreerijad looma aineteabe vahetuse foorumi (SIEF)*. Muu hulgas tuleb leppida kokku koostöö praktilistes viisides ja olemasolevate teaduslike andmete jagamises ning otsustada, kuidas enne ühise registreerimistoimiku koostamist ja esitamist täita andmelüngad. Samuti peavad ettevõtted jagama kulud aineteabe vahetuse foorumi osaliste vahel õiglasel, läbipaistval ja diskrimineerimist vältival viisil.
Kui aine on juba registreeritud, on ettevalmistav töö tõenäoliselt tehtud ja uued registreerijad võivad võtta ühendust aineteabe vahetuse foorumiga, et osaleda ühises esitamises. Neil tuleb kokku leppida andmetele juurdepääsus ja nad peavad kulusid jagama.
Registreerijad peavad vältima uusi katseid, kasutades loomkatsete alternatiive. Samuti tuleb silmas pidada, et ECHA ei aktsepteeri registreerimistaotlusi, kus andmeid ei ole jagatud. Väljastpoolt aineteabe vahetuse foorumit pärinevate andmete korral tuleb arvestada andmete omandiõigust ja nende andmete kasutamise eest tuleb maksta.
ECHA veebilehel on nüüd praktilised nõuanded uute aineteabe vahetuse foorumite loomise ja olemasolevate registreerijatega läbirääkimiste pidamise kohta.
*Aineteabe vahetuse foorumi moodustavad sama aine registreerijad ja eelregistreerijad, kes jagavad seal omavahel REACH-registreerimiseks nõutavaid andmeid.
Taustteave
Viimane REACH-registreerimise tähtpäev on 31. mai 2018. See kehtib ettevõtetele, kes toodavad või impordivad keemilisi aineid vähe, koguses 1–100 tonni aastas.
ECHA REACH 2018 tegevuskavas on registreerimine jagatud seitsmesse etappi. Kavas kirjeldatakse iga etapi vahe-eesmärke ja tuge, mida ECHA kavatseb registreerijatele pakkuda.
Ettevõtted peaksid ettevalmistustega piisavalt varakult alustama. Kõik ettevalmistumiseks vajalikud materjalid on ECHA veebilehe jaotises „REACH 2018”.
Lisateave
REACH 2018 teemaline veebileht, infograafik ja teabeleht
http://echa.europa.eu/et/reach-2018
Registreerimistugi
http://echa.europa.eu/et/support/registration
Komisjoni rakendusmäärus (EL) 2016/9, 5. jaanuar 2016, andmete ühise esitamise ja jagamise kohta (EurLex)
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ET/TXT/?uri=CELEX%3A32016R0009
Registreeritud ainete otsing
http://echa.europa.eu/et/information-on-chemicals/registration-statistics
Euroopa Liidu kemikaaliõigusaktide põhiteave
http://echa.europa.eu/et/support/getting-started
Kasutajatoed
http://echa.europa.eu/et/support/helpdesks/
ECHA uudiskiri – REACH
http://newsletter.echa.europa.eu/et/home/-/newsletter/tag/reach
Taustteave meediale
http://echa.europa.eu/et/press/press-material/pr-for-reach-2018
REACH 2018 LinkedInis
https://www.linkedin.com/company/reach-2018
Twitter #REACH2018