Search

Kahjurivaba kodu ohutult- võimalik või võimatu?

Hädas kahjuritega? Nii mõnedki meist on oma üllatuseks pidanud avastama, et kodus on ennast mugavalt sisse seadnud rotid, hiired, prussakad ning riietesse või põrandalaudadesse on augud uuristanud koid. Keegi ei soovi kahjureid enda lähedusse ja kiirelt sirutatakse käsi mürgi või tõrjevahendi järele, et asuda sissetungijatega võitlusesse. Biotsiid ongi see keemiline vahend, mis on mõeldud kahjuritega võitlemiseks või nende eemale peletamiseks. Biotsiide on 22 liiki, hõlmates muuhulgas desinfitseerivaid vahendeid, puidukaitsevahendeid ja kahjuritõrjevahendeid. Eesti turul on üle 1000 erineva biotsiidi, mida inimesed kasutavad igapäevases elus. Biotsiidi abil võib küll vabaneda kahjuritest kuid sellega kaasneb paratamatult negatiivne mõju nii inimese tervisele kui ka ümbritsevale keskkonnale. Kas on ka teisi lahendusi?

Kemikaali asemel koristamine

Bakterite ja hallitusseente vastu ei ole vaja kohe hakata võitlema desinfitseerivate vahenditega. Lihtsad hügieenimeetmed nagu regulaarne puhastamine ja koristamine, puhastuslappide sage vahetamine või nende regulaarne pesu 60◦C juures, prügiämbrite tühjendamine, samuti vannitoas, WC-s ja köögis hea ventilatsiooni tagamine niiskuse vähendamiseks, aitavad ära hoida bakterite ja seente teket. Pesu pesemisel pole täiendav desinfitseerimine alati vajalik. Määrdunud riiete puhastamisel on võimalik valida õige pesuvahend ja temperatuur.

Putukamürgi asemel kärbsepiits

Ka putukatest on võimalik vabaneda järgides igapäevaselt lihtsaid hügieenimeetmeid, nagu elu- ja söögiruumide regulaarne puhastamine, toidu hoidmine suletud pakendites ja prügi väljaviimine, kuna seeläbi hävitame nende eluks vajaliku toidu ja elukoha. Putukavõrk aknal ei takista ainult sääskede ja kärbeste sisselendamist, vaid ka koide ja muude putukate levikut. Putukamürgi kasutamist kärbeste ja sääskede tõrjeks eluruumides peab võimaluse korral vältima, eelistades kärbsepiitsa. Enne mürkide ja tõrjevahendite kasutamist peab kaaluma alati kõiki vastu ja poolt argumente ning tutvuma toote etiketil toodud kasutusjuhendiga. Kui majas on kahjureid arvukalt, on soovitatav rääkida naabritega ja koos pöörduda kahjuritõrje firma poole, sest nii on võimalik vähendada asjatut riski inimese tervisele kui ka keskkonnale.

Mürksööda asemel lõks

Närilised ohustavad inimese tervist ja vara. Enamasti on tegu pruun- ehk rändrotiga, must- ehk kodurotiga või majahiirega. Alternatiivseks meetmeks väiksema hulga närilistega võitlemiseks on võtta majapidamisse hiirtest huvitatud kass või paigaldada lõksud. Lõksud tuleb asetada näriliste liikumisteele. Sobivaks söödaks on juba ammusest ajast tuntud juust. Vältimaks näriliste levikut, mitte hoida toiduaineid ja lemmikloomade sööta lahtiselt, vaid suletud nõudes ning mitte visata toidujäätmeid lahtiselt kompostihunnikusse. Kindlasti tuleb hoone üle vaadata ja sulgeda kõik augud, praod ning katta avad traadist võrguga. Kui närilisi on palju, siis efektiivseks võitluseks on vajalik pidada nõu kahjuritõrje teenuse pakkujaga. Seejuures peab silmas pidama, et näriliste mürgis sisalduv toimeaine on mürgine ka inimestele, lemmikloomadele ja metsloomadele.

Puidukaitsevahendi asemel sobiv puit ja ehitustingimused

 Puidukaitsevahendite kasutamine eluruumides, trepikodades ja terrassil võitlemaks puidukahjurite vastu on küll laialdaselt levinud, aga samas on nende kasutamist võimalik vältida, kui on valitud sobiv puit ja järgitud kõiki ehitusnõudeid. Teatud puiduliike saab kasutada välistingimustes töötlemata kujul. Siseruumides on kindlasti vaja tagada hea ventilatsioon, et ei hakkaks kasvama puitu kahjustavad seened. Tõsisemad puidukahjustused nõuavad kompleksset lähenemist ja seetõttu on soovitav konsulteerida kahjuritõrje- ja ehitusfirmaga.